Tabele przestawne to jedno z najpopularniejszych narzędzi w Excelu. Świetnie nadaje się do podsumowywania danych, ułatwia ich analizę oraz podejmowanie decyzji biznesowych. Bardzo często osoby przeglądające raport tabeli przestawnej potrzebują dane przefiltrować i w tym celu używają tzw. fragmentatorów, czyli wizualnej formy filtrów. Ich obsługa jest prosta, ale jak się okazuje nie wszyscy wiedzą jak przebiega proces zmiany czcionki we fragmentatorze.
To warto wiedzieć
Zanim przejdę do wyjaśnienia rozwiązania odnośnie zmiany czcionki we fragmentatorze, po krótce wyjaśnię czym on w rzeczywistości jest.
Otóż fragmentator (ang. slicer) to nic innego jak graficzna forma filtru w tabeli przestawnej. Narzędzie to zostało po raz pierwszy udostępnione w Excelu w wersji 2010 i od razu zyskało popularność. Przyczyniła się do tego prostota obsługi, jak również wizualna forma, która świetnie komponuje się z tabelami przestawnymi i wykresami przestawnymi. Dzięki temu można tworzyć bardzo ładnie wyglądające panele menedżerskie, czyli tzw. dashboardy.
Na samym początku fragmentatory można było wstawiać tylko do tabel przestawnych, ale od Excela 2013 można ich używać również do tradycyjnych tabel.
Jak wstawić fragmentator?
Dodawanie graficznego filtra do tabeli przestawnej ogranicza się do kilku bardzo prostych czynności, które opisałem poniżej. Wystarczy, że zastosujesz się do nich, a już za chwilę również Twoja tabela będzie sterowana takim fragmentatorem. 🙂
KROK 1: Kliknij dowolną komórkę tabeli przestawnej, a następnie na karcie Analiza tabeli przestawnej w grupie Filtrowanie wybierz polecenie Wstaw fragmentator.
KROK 2: W oknie dialogowym Wstawianie fragmentatorów wyświetlona jest lista wszystkich pól tabeli przestawnej. Zauważ, że jest ona tożsama z listą pól widoczną w oknie dialogowym Pola tabeli przestawnej.
Teraz zaznacz wybrane pola, dla których chcesz wstawić filtry, a następnie kliknij przycisk OK.
Super! Fragmentatory pojawiły się w bieżącym arkuszu. Na tym etapie możesz je przesunąć w odpowiednie miejsce, jak i dopasować ich rozmiar.
Jak korzystać z fragmentatora?
Filtrowanie tabeli przestawnej z użyciem fragmentatora jest bardzo proste. Wystarczy, że klikniesz na jedną z etykiet umieszczoną we fragmentatorze i natychmiast wygląd tabeli przestawnej ulegnie zmianie, ponieważ wyświetlone zostaną wszystkie dane odpowiadające wybranej wartości.
Pamiętaj, że jeśli korzystasz z wielu fragmentatorów wstawionych do tej samej tabeli przestawnej, to filtrując jej zawartość według jednego z nich, również drugi będzie dostosowywał się. Innymi słowy, część jego elementów będzie widoczna normalnie, a część zmieni kolor (będzie wyblakły). Jest to informacja dla użytkownika, że przy takim wyborze wyblakłe elementy nie występują wśród danych.
Dla przykładu, jeśli jako Kraj dostawcy wskażesz Francję, to w drugim fragmentatorze Waluta wyświetlona jest etykieta EUR w normalnym kolorze, a pozostałe są nieaktywne (wyblakłe). W ten sposób Excel informuje, że dostawcy francuscy nie wystawili żadnych dokumentów sprzedażowych w innej walucie aniżeli EUR.
Dodatkowo, jeśli chcesz zaznaczyć więcej elementów jednego fragmentatora, to w takim przypadku możesz użyć przycisku Wybór wielokrotny (druga ikonka fragmentatora od prawej strony) lub skorzystać z klawisza Ctrl. Jego wciśnięcie spowoduje, że możesz zaznaczać wiele elementów, ale efekt tego wyboru zobaczysz dopiero, kiedy zwolnisz klawisz Ctrl.
Aby wyczyścić filtrowanie musisz kliknąć w ikonkę Wyczyść filtr.
Jak zmienić czcionkę we fragmentatorze?
Dobrze, przejdźmy w takim razie do obiecanego rozwiązania odnośnie zmiany czcionki we fragmentatorze. Tradycyjnie, nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że zastosujesz się do poniżej opisanych poleceń.
KROK 1: Zaznacz fragmentator, dla którego zmiana czcionki ma zostać wprowadzona. Wystarczy, że klikniesz w jego nagłówek.
KROK 2: Na Wstążce pojawi się karta Fragmentator. Kliknij ją, następnie przejdź na kartę Sytle fragmentatora i kliknij strzałkę skierowaną w dół, aby rozwinąć listę wszystkich dostępnych stylów.
Aby zmienić czcionkę możesz albo utworzyć nowy format klikając Nowy styl fragmentatora, albo skorzystać z już istniejącego, ale nieco go zmodyfikować. W tym celu wybierz jeden z dostępnych stylów, a następnie kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Duplikuj.
KROK 3: W oknie dialogowym Modyfikowanie stylu fragmentatora przede wszystkim nadaj mu nową nazwę. W prezentowanym przykładzie jest to MójNowyStylFragmentatora.
KROK 4: Zaznacz element Cały fragmentator i kliknij przycisk Format.
KROK 5: W oknie dialogowym Formatowanie elementu fragmentatora wybierz czcionkę, np. Segoe UI, którą chcesz do niego zastosować i kliknij przycisk OK. Oczywiście możesz też zmodyfikować pozostałe ustawienia.
KROK 6: Jeśli chcesz nadać inny wygląd czcionki w nagłówku fragmentatora, to zaznacz jako element Nagłówek i kliknij Format. Dla przykładu ustaw czcionkę Segoe UI Semilight, styl czcionki pogrubiony, a rozmiar 12. Kliknij OK, aby powrócić do poprzedniego okna.
KROK 7: Jeśli chcesz, aby każdy nowy fragmentator wstawiany w tym skoroszycie miał dokładnie taki sam styl, to zaznacz opcję Ustaw jako domyślny styl fragmentatora dla tego dokumentu.
KROK 8: Kliknij OK.
Acha, upewnij się, że wstawione wcześniej fragmentatory mają wybrany styl MójNowyStylFragmentatora, w przeciwnym razie nie zauważysz żadnych zmian. Jak go wybrać? Ponownie wchodzisz na kartę Fragmentator i w grupie Style fragmentatora wybierz opisany powyżej styl.
I to tyle. Niby nic takiego, ale jeśli dbasz o wizualną formę przygotowywanych raportów tabeli przestawnej, to nawet różnica czcionek pomiędzy tabelą a fragmentatorami będzie przeszkadzać. W takim przypadku warto zastosować się do powyższej procedury, aby wszystkie elementy miały ten sam styl i czcionkę.
Powodzenia 🙂