Kopiowanie ustawień drukowania pomiędzy arkuszami

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób szybko i bez wysiłku zastosować te same ustawienia drukowania do więcej niż jednego arkusza? Tym razem prezentuję rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo cennego czasu.

Jeśli do skonfigurowania masz dwa lub trzy arkusze zawsze możesz uprzeć się i wykonać kilkukrotnie tę samą czynność, ale co zrobisz w przypadku powiedzmy pięćdziesięciu arkuszy? Czy stać Cię na „luksus” utraty cennego czasu, który przeznaczysz na konfigurowanie kilkudziesięciu arkuszy jeden po drugim?

Zanim przystąpisz do kopiowania ustawień drukowania musisz je przygotować dla arkusza źródłowego, z którego będą „dziedziczone” przez pozostałe arkusze wskazane przez Ciebie. Zakładamy, że ten etap masz już za sobą i jesteś gotowy na główny punkt programu. 🙂

Kopiowanie ustawień drukowania pomiędzy arkuszami wymaga wykonania czynności opisanych poniżej.

KROK 1: Przejdź do arkusza zawierającego ustawienia drukowania, które chcesz skopiować.
KROK 2: Zaznacz arkusze docelowe używając klawisza Ctrl i klikając lewym przyciskiem myszy na kartach arkuszy. Jeżeli chcesz zaznaczyć wszystkie arkusze naciśnij prawy przycisk myszy na karcie arkusza źródłowego, a następnie wybierz polecenie Zaznacz wszystkie arkusze.

Excel - Kopiowanie ustawień drukowania

KROK 3: Na karcie Układ strony kliknij małą strzałkę znajdującą się w prawym dolnym rogu grupy Ustawienia strony lub wybierz polecenie Tytuły wydruku znajdujące się w tej samej grupie.

Excel - Kopiowanie ustawień drukowania

KROK 4: W oknie dialogowym Ustawienia strony kliknij przycisk OK.

Excel - Kopiowanie ustawień drukowania

KROK 5: Kliknij prawym przyciskiem myszy na karcie arkusza i wybierz polecenie Rozgrupuj arkusze.

Excel - Kopiowanie ustawień drukowania

Gotowe! Ustawienia drukowania zostały skopiowane z jednego arkusza (źródłowego) do pozostałych, które uprzednio zaznaczyłeś.

W tym miejscu chciałbym zwrócić Ci uwagę na bardzo istotny fakt.

Otóż nie wszystkie ustawienia są automatycznie kopiowane. Dotyczy to obszaru wydruku, tytułu wydruku oraz obrazów umieszczonych w nagłówku i stopce danego arkusza. Niestety te elementy będziesz musiał skonfigurować ręcznie dla każdego arkusza.

Mam nadzieję, że ta krótka porada pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu i ułatwi dotychczasową pracę. A przy najbliższej nadarzającej się okazji zaskocz swoich kolegów i/lub szefa pokazując, że kopiowanie ustawień drukowania arkuszy można wykonać w mgnieniu oka. 🙂